CENTRUM MEDYCZNE ŁUKAWSKI

BLOG

Holter EKG

11.05.2022

Kiedy należy wykonać badanie Holter EKG ?

Holter EKG, to 24 godzinny zapis EKG pozwalający wykryć oraz ocenić zaburzenia rytmu i przewodzenia serca.
Jeśli odczuwasz kołatanie serca, duszność, masz omdlenia, lub Twój lekarz zaleca Ci takie badanie zapraszamy na Holter EKG.

Co to jest Holter EKG?

Cel badania holterem EKG jest taki sam, jak tradycyjne badanie EKG – wykrywanie wszelkich nieprawidłowości. Jednakże badanie EKG serca jest dość krótkie, trwa kilka minut i dostarcza informacji o pracy serca w danej chwili. Rozwinięciem tradycyjnego badania EKG jest monitorowanie pracy serca z wykorzystaniem holtera EKG. Jest to niewielkie urządzenie przyczepiane do paska lub wieszane na szyi, do którego przyłączone są elektrody przyklejane w odpowiednich miejscach klatki piersiowej. Elektrody zostaną umieszczone na ciele podczas wizyty lekarskiej przez lekarza lub pielęgniarkę i będą usunięte po 24 h.

Jak należy przygotować się do badania Holter EKG?

Jest tylko kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Klatka piersiowa w miejscach umieszczenia elektrod powinna być ogolona i odtłuszczona. Warto ubrać coś luźniejszego, nieprzylegającego do ciała, co ukryje urządzenie (ważne, jeśli planujemy wyjść z domu). Pacjent musi zdjąć okulary, biżuterię i całe ubranie od pasa w górę (kobiety muszą zdjąć także biustonosz) oraz odsłonić kostki u nóg i nadgarstki. Oprócz tego starajmy się wykonywać wszystkie czynności tak, jak podczas każdego dnia. Przede wszystkim pamiętajmy, że badanie ma na celu zbadanie pracy naszego serca w naturalnych dla niego warunkach. Rytm naszego dnia powinien więc pozostać niezakłócony. Jeśli uprawiamy sport, ćwiczmy z Holterem. Zdecydowaną zaletą holtera EKG jest fakt, że analizuje on pracę serca także w nocy, podczas snu. A to wtedy może ujawniać się część arytmii. Zaleca się, aby podczas założonego holtera EKG, spać w pozycji leżącej, na plecach. Nie należy obawiać się dźwięków Holtera. Czasami mogą pojawiać się pojedyncze sygnały dźwiękowe. Te najczęściej są spowodowane zmianą programu, rejestracją zapisu lub rozładowującą się baterią.

Holter EKG – czego unikać?

Warto zaznaczyć, że nie ma żadnych przeciwwskazań do poddania się pomiarowi przy pomocy holtera, a podczas użytkowania urządzenia i rejestrowania wyników, należy przyjmować leki zażywane na co dzień. Jednakże są takie rzeczy, których warto się wystrzegać. Czego unikać przy badaniu holterem EKG? Przede wszystkim wilgoci – woda mogłaby zniszczyć urządzenie. Dlatego nie można brać kąpieli i prysznica. Pacjent nie powinien również manipulować przy samym urządzeniu, z wyjątkiem naciskania odpowiedniego przycisku przy wystąpieniu dolegliwości. A co z kwestią holtera EKG a telefonu komórkowego? Badania pokazują, że telefony komórkowe mogą zakłócać działanie holtera EKG – dlatego zaleca się umieszczenie telefonu na czas badania w znacznej odległości od urządzenia i ograniczenie do minimum wykonywanych rozmów. Nie można nosić przy sobie telefonu komórkowego. Nie należy także korzystać z koców i poduszek elektrycznych. Nie można używać elektrycznych maszynek do golenia, suszarki do włosów, kosiarki itp. Należy ograniczyć pracę przy komputerze. Niewskazane jest spożywanie alkoholu, co najmniej dobę przed planowanym badaniem.

Holter EKG w ciąży i Holter EKG u dziecka

Badanie holterem EKG można wykonywać w ciąży a także u dziecka. Badanie jest w pełni bezpieczne.

Zapis badania Holter EKG jest analizowany i opisywany przez naszych lekarzy kardiologów.

Zachęcamy do kontaktu i umówienia się na wizytę.