PORADNIA LECZENIA OSTEOPOROZY

GRUDZIĄDZ

Katarzyna Piątkowska Internista Reumatolog prywatnie Grudziądz

Katarzyna Piątkowska

Reumatolog

Rejestracja telefoniczna:
+48 725 793 725

Jak przygotować się na wizytę do poradni leczenia osteoporozy?

Odpowiednie przygotowanie się do konsultacji u specjalisty w leczeniu osteoporozy pozwoli lepiej wykorzystać ten czas i uzyskać ważne dla nas informacje. Skorzystaj z porad, jak przygotować się do wizyty u lekarza.
1. Zabrać ze sobą aktualne wyniki badań: Morfologia z rozmazem, mocz badanie ogólne,  OB, ALT, Kreatynina, TSH, Na, Potas, Wapń, Fosfor,  PTH, Wit. D3, Densytometria
2. Przygotować wykaz stosowanych leków ( włącznie z innymi chorobami).
3. Przygotujmy pytania, które chcemy zadać lekarzowi.

Jak przebiega badanie densytometryczne, jak się przygotować?

Densytometria to proste, niebolesne i nieinwazyjne badanie gęstości kości. Aby przebiegło bez zakłóceń, a wynik był wiarygodny, warto się odpowiednio do niego przygotować. Standardowe badanie densytometryczne polega na prześwietleniu niewielką dawką promieniowania rentgenowskiego szyjki kości udowej oraz kręgosłupa lędźwiowego; w niektórych przypadkach densytometrię wykonuje się w okolicy kości przedramienia lub nadgarstka.

Podczas wywiadu przed skierowaniem na badania:

  • należy poinformować lekarza o chorobach (np. cukrzycy, chorobach tarczycy, przytarczyc), o ciąży (jest przeciwwskazaniem do badania) oraz o przyjmowanych lekach
  • należy również poinformować o wszczepach cementowych lub metalowych w badanej okolicy (np. endoproteza biodra)
  • jeśli wcześniej wykonywane było badanie z podaniem środka kontrastowego (np. tomografia komputerowa, scyntygrafia, koronarografia), trzeba o tym poinformować przy wyznaczaniu terminu densytometrii. Badanie gęstości kości można wykonywać dopiero, gdy środek kontrastowy zostanie wydalony z organizmu, czyli m.in. po upływie 2 dni po podaniu środka kontrastowego (np. stosowanego w badaniu TK) oraz 2 tygodni po badaniu kontrastowym przewodu pokarmowego lub badaniu z użyciem radioizotopu (scyntygrafia kości).

W dniu badania:

  • nie trzeba być na czczo, ale na dobę przed badaniem nie należy zażywać leków ani suplementów diety zawierających wapń (także preparatów wielowitaminowych). Inne leki powinno się przyjąć normalnie.
  • najlepiej unikać zakładania ubrań zawierających metalowe elementy (guziki, napy, suwaki, klamerki, sprzączki, haftki, fiszbiny, wszyte magnesy) – jeśli takie części ubrania mamy na sobie, trzeba je zdjąć przed badaniem
  • należy zdjąć zegarek i metalową biżuterię, także ze srebra czy złota.  

Jak przebiega badanie?

Przed badaniem dokonuje się pomiaru wzrostu i masy ciała.

Do badania pacjent kładzie się na stole pomiarowym w wygodnej pozycji na wznak. Jeśli konieczne jest zniesienie wygięcia kręgosłupa (lordozy), nogi ustawiane są w zgięciu, z podudziami ułożonymi na specjalnej podpórce.

W przypadku, gdy badanie przeprowadza się w kościach przedramienia lub nadgarstka, odbywa się ono w pozycji siedzącej.

Lampa emitująca promieniowanie rentgenowskie znajduje się pod stołem pomiarowym, a nad ciałem pacjenta przesuwa się ramię zawierające czujnik, który dokonuje pomiaru pochłoniętej wiązki promieniowania i po przekształceniach pokazuje wynik w postaci tzw. gęstości powierzchniowej kości w badanej okolicy. Wynik badania wyrażony jest za pomocą wskaźników porównujących gęstość kości osoby badanej z gęstością kości młodych zdrowych osób (T-score) i rówieśników (Z-score).

Badanie gęstości kości w jednej lokalizacji zwykle trwa kilka minut, w tym czasie trzeba się starać leżeć (lub siedzieć) nieruchomo. Badanie małych dzieci lub osób, które nie potrafią współpracować z lekarzem, np. chorych psychicznie, może wymagać znieczulenia ogólnego.

Po wykonaniu densytometrii można od razu wrócić do codziennych czynności.

Uwaga: kolejne badania densytometryczne powinno się wykonywać w miarę możliwości na tym samym aparacie, gdyż zwiększa to powtarzalność wyników i dokładność pomiarów i ułatwia ich porównywanie.

Reumatolog Katarzyna Piątkowska – Cennik

Katarzyna Piątkowska Internista Reumatolog prywatnie Grudziądz

Katarzyna Piątkowska

Reumatolog

Rejestracja telefoniczna:
+48 725 793 725

Konsultacja lekarska
200 zł