KARDIOLOG
GRUDZIĄDZ
Wizyta u kardiologa. Jak się przygotować?
Należy zabrać ze sobą:
- spis wszystkich leków, które przyjmujemy (nazwy oraz dawkowanie). Najlepiej spisać nazwy leków zarówno tych przepisanych przez innych specjalistów jak i tych dostępnych bez recepty, które zażywamy.
- wyniki badań EKG, Holter EKG, Holter ciśnieniowy, czy ECHO SERCA, jeśli były wcześniej wykonywane,
- aktualne wyniki badań (morfologia, mocz, kreatynina, lipidogram, glukoza na czczo, poziom sodu i potasu) jeśli takie posiadamy oraz wyniki badań, które wykonywaliśmy wcześniej co umożliwi porównanie naszego obecnego stanu zdrowia z wcześniejszym.
- książeczkę pomiarów ciśnienia tętniczego i glikemii (jeśli były takie prowadzone)
- karty wypisów z pobytów w szpitalach.
Jak wyglada wizyta u kardiologa.
Wizyta u kardiologa zaczyna się od rozmowy z lekarzem. Specjalista zada Ci pytania dotyczące powodu konsultacji, występujących objawów, czasu ich trwania, a także Twojego ogólnego samopoczucia, stanu zdrowia, przebytych zabiegów i przyjmowanych leków. Jeżeli chodzi o te ostatnie, warto, abyś już w domu przygotował ich listę. Powinieneś na niej umieścić również suplementy diety i zioła.
Drugim etapem wizyty u kardiologa są badania. Lekarz osłucha Twoje serce przy pomocy stetoskopu. Wykona także pomiar ciśnienia krwi i EKG. Jeżeli jest to konieczne, przeprowadzi badanie ultrasonograficzne (USG) serca (tzw. echo serca). Następnie wyda Ci skierowanie na inne testy (np. holter EKG lub EKG wysiłkowe), receptę na leki, skierowanie do innej poradni specjalistycznej lub szpitala, w razie potrzeby wyznaczy termin wizyty kontrolnej.
Holter EKG – jak wygląda badanie, jak się przygotować? – kliknij i przeczytaj

Tytuł kardiologa uzyskałem w 2018 roku, zajmuję się diagnostyką i leczeniem chorób układu sercowo-naczyniowego.